1999 Triathlon Results

Richard Gregory successfully defends his Town of Hempstead Triathlon title and Laura Valedon takes her first women's title.

Rank Name Hometown Time Group
1 Richard Gregory Floral Park 1:04:06.48 C
2 Mark Spottiswood Bohemia 1:04:30.66 A
3 Fred Neinast Rockaway Beach 1:05:28.85 H
4 Brian McDonald North Merrick 1:08:53.31 B
5 Gerry Cassell Babylon 1:09:05.10 E
6 John Skudin Long Beach 1:10:10.94 E
7 Pablo Valedon Brewster 1:10:35.60 D
8 Patrick Kilgallen Belle Harbor 1:10:43.68 E
9 Douglas Patrick Huntington 1:11:13.06 E
10 Peter Skelos Rockville Centre 1:12:44.12 E
11 Jimmy Drakopoulos New York City 1:12:51.87 D
12 Peter Martin Bellmore 1:13:01.47 H
13 David Fabian Rockville Centre 1:13:03.80 E
14 John Mulcahy Franklin Square 1:13:17.23 H
15 Francis McVeigh Island Park 1:13:41.46 C
16 Damian Sciano Long Beach 1:14:10.30 C
17 Paul Reilly Islip Terrace 1:14:10.98 H
18 Tony Fleck Garden City 1:14:19.24 E
19 Chris Coffin Rockville Centre 1:14:55.67 B
20 Michael Hughes Holbrook 1:14:57.00 E
21 Dan Sproul Rocky Point 1:15:32.34 D
22 Timothy Doran Manhasset 1:15:37.60 H
23 Michael Gleason Point Lookout 1:15:43.86 B
24 Thomas Bottini Wilton, CT 1:16:39.01 E
25 Edward Reagan Levittown 1:16:47.97 E
26 Douglas Meyer Ocean Beach 1:16:53.40 E
27 Timothy Brosnan Garden City 1:17:16.45 E
28 Ken LaRossa West Hempstead 1:17:41.68 C
29 James Haridopolos Northport 1:17:45.39 E
30 Vincent O'Donoghue Bellerose 1:17:50.21 K
31 Joseph Whelan Long Beach 1:17:59.76 B
32 James McTiernan Garden City 1:18:49.30 E
33 Mike Mancini Albertson 1:19:06.44 E
34 Howie Bergesen Farmingville 1:19:17.86 K
35 Laura Valedon Brewster 1:19:30.57 DD
36 Mike Baldwin Columbia 1:19:43.91 B
37 Robert Nielsen Floral Park 1:19:47.13 H
38 Dennis Wresch Belle Harbor 1:19:55.43 B
39 John Schmidt East Rockaway 1:20:00.25 H
40 David Spampinato Manhasset 1:20:01.49 D
41 Maureen Cahill Locust valley 1:20:01.93 DD
42 James Kenny Manhasset 1:20:17.40 C
43 Kathy Byrne Bayport 1:20:57.47 EE
44 Kathy Uckert New York City 1:21:52.92 BB
45 Christopher Hult New York City 1:22:10.72 B
46 Timothy Sullivan Point Lookout 1:22:17.44 B
47 Jamie Fishlow Old Bethpage 1:22:45.87 E
48 Anthony Velsmid Bellmore 1:22:51.48 H
49 Michelle Kiley Merrick 1:23:05.48 BB
50 Brian Gallagher Point Lookout 1:23:11.65 E
51 Steven Greenberg Hewlett 1:23:28.05 K
52 Brendan Quigley Rockville Centre 1:23:34.84 A
53 John Buzanga Bellmore 1:23:58.59 D
54 Pedro L. Calvet Dix Hills 1:24:04.43 E
55 Dirk Wojtczack Baldwin 1:24:07.21 D
56 Austin Power Island Park 1:24:21.60 C
57 Michael Connor New Hyde Park 1:24:37.38 E
58 Bob Baker Douglaston 1:25:32.25 K
59 Metehan Egilmez Long Island City 1:25:39.43 A
60 Douglas Foerth St. James 1:25:41.96 H
61 Amy Taylor Seaford 1:25:53.87 AA
62 Jay Kerner Merrick 1:25:58.54 H
63 David Flomenhaft Malverne 1:26:17.34 D
64 Bruce Boehm West Hempstead 1:27:00.65 H
65 Stephen Brown Merrick 1:27:06.40 B
66 Bobby Allison New York City 1:27:11.73 B
67 Tom Luckey Wantagh 1:27:43.30 E
68 Andrew Kulins Hempstead 1:28:17.14 C
69 William Foley Medford 1:28:26.50 D
70 Michael DiStefano Huntington 1:28:27.90 H
71 Anne Rosenfeld Long Beach 1:28:29.82 CC
72 Chris Krolick Long Beach 1:28:35.92 C
73 William Svenstrup Valley Stream 1:28:41.50 C
74 Daniel Cinotti Arlington (VA) 1:28:55.62 D
75 Forrest Browne Garden City 1:29:07.53 C
76 Meghan Sullivan Garden City 1:29:12.20 AA
77 Dorothy Burke Mineola 1:29:54.64 BB
78 Lisa Valentine-O'Beirne Huntington 1:30:06.55 CC
79 Anthony Maio New York City 1:30:26.58 C
80 Robert Allaire New York City 1:30:42.14 C
81 Kevin Reinhard Long Beach 1:31:05.57 D
82 Michael Leninger Wantagh 1:31:15.72 E
83 Charles Gallogly Breezy Point 1:31:22.21 C
84 Charles Fung Flushing 1:31:29.13 A
85 John W. Osvald Greenlawn 1:31:35.36 A
86 John Fitzsimons Manhasset 1:31:41.52 E
87 Karen Decker Long Beach 1:31:44.98 CC
88 June Reilly Levittown 1:31:57.72 BB
89 Paul T. Baldwin Malverne 1:32:28.91 H
90 Daniel Baldwin Garden City 1:32:39.98 B
91 Peggy Donovan-Ward Rocky Point 1:32:47.05 CC
92 Paul Van Valkenburg Garden City 1:33:01.42 D
93 Cindi Gomez Rockville Centre 1:33:10.14 DD
94 Diane Bownes Baldwin 1:33:17.84 CC
95 Richard Huminski East Norwich 1:33:29.11 H
96 Pierre Radecki Deer Park 1:33:48.92 C
97 James Armata East Meadow 1:33:52.27 D
98 Ted Orosz Valley Stream 1:34:20.75 H
99 Kevin O'Brien Huntington 1:34:38.72 E
100 Mark Manas Merrick 1:34:41.73 H
101 Stephanie Larkin Westbury 1:34:49.32 AA
102 Kevin Murphy Plandome 1:34:53.85 H
103 Larry Wiesen Long Beach 1:34:59.70 D
104 Lawrence Kalvar Long Beach 1:35:03.44 H
105 Robert Pflieger New York City 1:35:12.96 C
106 Ariel Grunberg East Rockaway 1:35:24.30 H
107 Judy L. Doyle Port Washington 1:35:30.26 BB
108 Timothy Gola Point Lookout 1:36:12.64 B
109 Natalie Penny Bayville 1:36:24.80 BB
110 Joseph Collins Brooklyn 1:36:36.34 E
111 Karen Sacco Long Beach 1:36:43.89 HH
112 Charles Kelleher Rockville Centre 1:36:58.73 C
113 Irwin Weiss New York City 1:37:01.00 E
114 Robert E. Radecki, Jr. Melville 1:37:28.33 D
115 Sophie Pickett White Plains 1:38:10.08 BB
116 Robert Anderson Island Park 1:38:16.76 X
117 Nick Penny Bayville 1:38:18.39 D
118 Michael Lucke New York City 1:38:40.43 B
119 Joseph A. Martino Uniondale 1:38:53.63 B
120 Patrick Kerrigan Wantagh 1:39:23.56 D
121 Greg Land Merrick 1:39:25.03 A
122 Daniel Bingham Garden City 1:39:31.88 D
123 Eugene Colon Lido Beach 1:39:32.83 H
124 Linda Kuchmeister Long Beach 1:39:33.40 EE
125 Steve Schloss Muttontown 1:39:34.23 X
126 Jim Reilly Point Lookout 1:39:36.61 X
127 Susan Vaughan Locust Valley 1:39:43.04 CC
128 Peter Meyers Long Beach 1:40:11.23 D
129 Charles LaPalme Commack 1:40:30.33 Z
130 Charles A. Sears Wantagh 1:41:02.07 HH
131 Jerry L. Adames East Islip 1:41:04.10 D
132 Tom Boccafola Valley Stream 1:41:07.53 B
133 Eric Lochner Seaford 1:41:22.88 B
134 Miguel Lozada New York City 1:41:25.60 C
135 John Talty Rockville Centre 1:41:47.37 D
136 Steven Meschkow Long Beach 1:42:00.69 E
137 Kimberly Andrews Astoria 1:42:06.53 AA
138 Tim Fagan Freeport 1:42:20.41 H
139 Brian Quinn North Massapequa 1:42:23.39 C
140 Sheila Foerth St. James 1:42:37.14 HH
141 Julie Gawkowski Babylon 1:42:52.30 BB
142 Ed Trepper Massapequa 1:43:32.54 K
143 John Byrne East Atlantic Beach 1:44:26.61 E
144 Donald Clavin, Jr. Valley Stream 1:44:32.39 C
145 Marianne Davis Stewart Manor 1:45:23.93 DD
146 Diane Pollard Lindenhurst 1:45:47.51 BB
147 Scott Beloten Franklin Square 1:45:59.33 D
148 Kimberly Bohnak Merrick 1:46:06.48 BB
149 Michael Herold Levittown 1:46:50.69 C
150 Gladys Garavito East Rockaway 1:47:01.64 DD
151 Robert Brady Elmont 1:47:14.93 E
152 Richard Lindner Wantagh 1:47:33.72 H
153 Janet Baldwin Garden City 1:50:35.12 EE
154 Robert Grasing Baldwin 1:51:29.52 B
155 Ronald Roaldsen Wantagh 1:51:33.30 A
156 Paul R. Gawkowski Babylon 1:53:00.46 M
157 Barbara LaGrassa Baldwin 1:53:23.54 HH
158 Robert Best Scarsdale 1:54:09.84 C
159 John Sodano Locust Valley 1:54:43.40 D
160 Scott West Hoboken, NJ 1:54:51.80 C
161 Ira Holzsager Bellmore 1:56:29.88 Z
162 Mary Meyers Lido Beach 1:56:43.38 HH
165 Robert Patterson Hicksville 2:08:50.07 B
166 James Rice Levittown 2:12:35.28 X

Share:

Page Modified: 08/25/2020 12:00:00